Rezerwacja licencjonowanego przewodnika po Krakowie i okolicach: po polsku, angielsku, hiszpańsku, włosku, portugalsku, francusku, rosyjsku, białorusku, niemiecku, szwedzku, fińsku, holendersku, norwesku, węgiersku, czesku, słowacku, rumuńsku, chińsku, japońsku, arabsku, hebrajsku, grecku, koreańsku…
Zapraszamy do kontaktu z nami!
e-mail: info@przewodnik-krakow.net
Anita : + 48 602 388 200
Gosia: + 48 693 602 782
Muzeum Czartoryskich – ul. św. Jana 19
Pierwsze muzeum na ziemiach polskich. Malarstwo, rzeźba, bardzo ciekawa kolekcja pamiątek.
Tu znajduje się słynny obraz Leonardo da Vinci ,,Dama z łasiczką” oraz jeden z sześciu pejzaży olejnych namalowanych przez Rembrandta: ,,Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” z 1638 roku.
Godziny otwarcia:
Poniedziałek Nieczynne.
Wtorek – piątek: 09:00 – 19:00.
Sobota: 10:00 – 20:00
Niedziela: 10:00 – 18:00
Godziny otwarcia Muzeum Książąt Czartoryskich w święta:
24 grudnia (Wigilia) – Muzeum czynne 09:00-14:00
25 grudnia (Boże Narodzenie) – Muzeum zamknięte.
26 grudnia (Święto św. Szczepana) – Muzeum czynne 10:00-16:00
30 grudnia – Muzeum zamknięte.
31 grudnia – Muzeum czynne 09:00-14:00
01 stycznia – Muzeum zamknięte.
Ostatni zwiedzający wpuszczani są 45 minut przed zamknięciem Muzeum.
Bilety wstępu do Muzeum Książąt Czartoryskich sprzedawane są na określony termin i upoważniają do wejścia na wystawę stałą w oddziale tylko w terminie określonym na bilecie.
Rezerwacje i anulacje usług:
1) Bilety z rezerwacji, które nie zostały opłacone przelewem, należy wykupić w kasie Muzeum najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem terminu wejścia. W przeciwnym razie rezerwacja będzie automatycznie anulowana.
2) Bezpłatna anulacja usługi przewodnika muzealnego: najpóźniej 1 dzień przed terminem zwiedzania. Późniejsza anulacja skutkuje karą w wysokości 120 PLN.
Spóźnienia – konsekwencje finansowe:
W przypadku spóźnienia grupy ponad 5 minut, opłacona rezerwacja przepada, a koszty nie podlegają zwrotowi!
Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach
Gmach Sukiennic wzniesiony został w XIV stuleciu pośrodku krakowskiego Rynku, jako miejska hala handlowa. W 1879 roku w odrestaurowanym budynku powstało pierwsze Muzeum Narodowe, którego istnienie zapoczątkował wspaniały dar Henryka Siemiradzkiego: wielkoformatowy obraz “Pochodnie Nerona”. Po zakończeniu obecnej modernizacji budynek mieści Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku, w której obejrzeć można dzieła wybitnych polskich artystów, m.in. Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Piotra Michałowskiego, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana i Aleksandra Gierymskich, Józefa Brandta, Piusa Welońskiego oraz Włocha Marcella Bacciarellego i Francuza Jana Piotra Norblina, których zatrudniał polski król i mecenas sztuki Stanisław August Poniatowski.
W czterech salach umieszczono ponad dwieście dzieł malarstwa i rzeźby, reprezentujących najważniejsze nurty w sztuce polskiej końca XVIII stulecia oraz wieku XIX: oświecenie, romantyzm, twórczość akademików, realizm, polski impresjonizm oraz początki symbolizmu.
KRAKÓW – CZAS OKUPACJI 1939 – 1945
Fabryka Emalia Oskara Schindlera
Wystawa jest przede wszystkim opowieścią o mieście, o jego polskich i żydowskich mieszkańcach. Mówi także o Niemcach – okupantach, którzy pojawili się w Krakowie 6 września 1939 roku i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowskiego Krakowa.
Przeszłość Krakowa została wykreowana w taki sposób, by każdy ze zwiedzających miał wrażenie, że bezpośrednio dotyka historii. Ekspozycja pokazuje tragedię wojny w wymiarze osobistym i zbiorowym, ale też codzienność okupowanego Krakowa.
Stara Synagoga – ul. Szeroka 24
Najcenniejsze zabytki żydowskiej kultury i sztuki obrzędowej prezentowane są w dawnych modlitewniach męskiej i kobiecej na parterze budynku. Zbiory podzielono na trzy działy tematyczne: synagoga, święta i obrzędy doroczne, życie prywatne i rodzinne. Oprócz wystawy stałej, w Synagodze odbywa się także prezentacja wystaw czasowych związanych z dawnym życiem Żydów na krakowskim Kazimierzu.
Apteka “Pod Orłem” – Plac Bohaterów Getta 18
Niegdyś – apteka prowadzona przez Tadeusza Pankiewicza w czasach, gdy istniało getto żydowskie na krakowskim Kazimierzu, dziś – niezwykłe muzeum, opisujące losy polskich żydów i przechowujące pamięć o pomocy, jakiej udzielał im ów aptekarz i jego współpracownice.
Ekspozycja dzieli się na sześć części: sala ekspedycyjna prezentuje historię miejsca i ludzi, sala recepturowa opowiada o sposobach przeżycia w żydowskim getcie, pokój dyżurny to swoiste miejsce spotaknia z Tadeuszem Pankiewiczem, materialnia ukazuje atmosferę apteki jako miejsca spotkań i wytchnienia, zaś laboratorium przedstawia powojenną historię pamięci o krakowskich Żydach. Filmy i prezentacje multimedialne dopełniają dzieła. Muzeum niezwykłe, ciekawe i warte odwiedzenia.
KRAKÓW W LATACH 1939 – 1956
Dom Śląski – ul. Pomorska 2
Wystawa opisuje ludobójczą działalność nazistów oraz – w mniejszym zakresie – zbrodnie popełnione przez komunistów w latach 1945-1956. Na ekspozycję składają się zdjęcia, dokumenty, afisze i plakaty propagandowe, pamiątki osobiste, przedmioty wykonane przez więźniów, unikatowe fragmenty zniszczonego przez Niemców pomnika Grunwaldzkiego, broń: pistolety maszynowe: fiński Suomi, Sten MK II; mundury. Można zapoznać się z obiektami związanymi z funkcjonowaniem getta żydowskiego z Krakowie, utworzonego przez nazistów (np. przepustki z getta) i holocaustem.
Akty oporu społeczeństwa krakowskiego wobec okupanta oraz udział w budowie Polskiego Państwa Podziemnego (struktura AK)
Niewiele zachowało się eksponatów z okresu 1945-1956, ale warto zobaczyć te unikatowe zbiory (np. orginalne cele gestapo i NKWD).
SZLAKIEM JANA MATEJKI…
Dom Jana Matejki – ul. Floriańska 41
Tu, w rodzinnym domu Jana Matejki, poznajemy artystę od strony prywatnej oraz zawodowej: jako męża i ojca, studenta, malarza, pedagoga, podróżnika, kolekcjonera, prekursora konserwacji zabytków.
Nowa aranżacja Pracowni podkreśla wielkość jego wizji polskich dziejów. Na ścianie można zobaczyć multimedialną projekcję, stworzoną w nawiązaniu do wielkoformatowych obrazów, rysunków i szkiców Matejki.
Dworek Jana Matejki w Krzesławicach – ul. Wańkowicza 25
Parterowy dworek otoczony ogrodem i rozległym parkiem, aranżacją i wyposażeniem oddający wystrój i atmosferę podmiejskiego domu z 2 poł. XIXw. Tu w kilku pokojach znajdują się przedmioty bezpośrednio związane z Janem Matejko: sztalugi, meble, szkice, projekty… Fascynująca podróż w czasie, nie tylko dla znawców malarstwa.
SZLAKIEM STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO I INNYCH ARTYSTÓW…
Muzeum Młodej Polski ,,Rydlówka” – ul. Tetmajera 28
Zbudowany w 1894 roku przez artystę malarza i pisarza zarazem, Włodzimierza Tetmajera dworek był miejscem spotkań wybitnych postaci Młodej Polski. Tu przybywał często znany wówczas pisarz i poeta Lucjan Rydel. Tu Stanisław Wyspiański napisał “Wesele” na kanwie wesela Lucjana Rydla, które odbyło się w tym właśnie domu. Dziś tętniący niegdyś życiem dworek jest Muzeum Młodej Polski. Pięć izb na parterze dworku przez swój bogaty wystrój opowiada historię tamtych czasów, oddając atmosferę kultury i sztuki okresu Młodej Polski, a nade wszystko – genezę i głębię “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Muzeum Stanislawa Wyspiańskiego – ul. Szczepańska 11
W całości poświęcone temu wielkiemu, wszechstronnemu polskiemu artyście. Na parterze ciekawe wystawy czasowe. Pierwsze piętro ukazuje postać Stanisława Wyspiańskiego, jego malarstwo, szkice, grafiki, witraże.
Dom Józefa Mehoffera – ul. Krupnicza 26
Artysta Młodej Polski, uczeń Jana Matejki i przyjaciel Stanisława Wyspiańskiego. Jego dzieła znalazły uznanie w Krakowie i za granicą. Warto odwiedzić, a w lecie pospacerować w ogrodzie Mehoffera.
Muzeum Historyczne miasta Krakowa – Rynek Główny 35
Wystawy związane głównie z Krakowem i jego historią.
Muzeum Narodowe – ul. 3-go Maja 1
Nowoczesne malarstwo i rzeźba polska. Inne ekspozycje tematyczne, stałe i czasowe. Bogate zbiory sztuki współczesnej.
Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha” – ul. Konopnickiej 26
Założone przez znanego reżysera Andrzeja Wajdę. Kraj Kwitnącej Wiśni w Krakowie. To ten budynek z falistym dachem na prawym brzegu Wisły.
INNE MUZEA…
Muzeum Archidiecezjalne – ul. Kanonicza 19
Muzeum związane z postacią Papieża Jana Pawła II – w jego wnętrzach został odtworzony pokój sypialny i apartament, w którym mieszkał. Oprócz tego ekspozycja obejmuje zbiory darów, które otrzymywał i przekazał na wystawę. Malarstwo, rzeźba, galeria fotografii.
Pałac biskupa Erazma Ciołka – ul. Kanonicza 17
Przepiękne muzeum. Na paterze można obejrzeć bogate zbiory polskiej sztuki cerkiewnej, zaś na pierwszym piętrze znajduje się wystawa “Sztuka Dawnej Polski, XII-XVIII w.”, prezentująca kolekcję dzieł polskiego Średniowiecza, Renesansu i Baroku.
Muzeum Archeologii – ul. Poselska 3
Jeden z najcenniejszych zabytków to rzeźba z czasów pogańskich przedstawiająca boga Światowida znaleziona w rzece Zbrucz (dzisiejsza Ukraina). Wystawa przedstawia pradzieje Małopolski od najdawniejszych epok po średniowiecze. W muzeum znajduje się także kolekcja egiptologiczna. Bogaty zbiór mumii: ludzkich i zwierząt. Mroczny etap w historii miejsca, kiedy zespół budynków funkcjonował jako więzienie, przedstawia wystawa zlokalizowana w podziemiach, w dawnych pomieszczeniach więzienia św. Michała. Bardzo ciekawe muzeum zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Dom pod Krzyżem – ul. Szpitalna 21
Nazwa budynku pochodzi od krzyża zawieszonego nad wejściem na jego zewnętrznej ścianie. Niegdyś był to szpital, dziś – muzeum krakowskiego teatru. Tu można zapoznać się z historią oraz rozwojem tej dziedziny krakowskiej kultury. Sylwetki znanych aktorów, reżyserów, przedmioty z nimi związane. Bogate zbiory po Ludwiku Solskim, znanym i cenionym polskim akrorze, rezyszerze i dyrektorze Teatru Miejskiego w Krakowie, a zarazem wielkim miłośniku i propagatorze polskiej literatury dramatycznej. Postać słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej znanej również za oceanem.
Muzeum Farmacji – ul. Floriańska 25
Historia aptekarstwa od wieków średnich po czasy współczesne. Ekspozycja zajmuje wszystkie piętra budynku oraz jego piwnice i strych. Na pierwszym piętrze między innymi sala poświęcona Ignacemu Łukasiewiczowi, wynalazcy lampy naftowej. Na piętrze drugim – ekspozycja związana z Tadeuszem Pankiewiczem, aptekarzem Apteki “Pod Orłem”. Ponadto w samym muzeum odtworzono wnętrze XVIII-wiecznej apteki.
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius – ul. Jagiellońska 15
Muzeum Collegium Maius kryje w swych wnętrzach bogactwo piękna sztuki i ludzkiego geniuszu. Zabytkowa biblioteka, sala jadalna, pokój Mikołaja Kopernika, Zielona Sala z fortepianem Fryderyka Chopina i licznymi pamiątkami po nim, interaktywne wystawy historyczno-edukacyjne… Warto zwiedzić, polecamy 🙂
Krakowski Zakład Witraży – Al. Krasińskiego 23
Powstał w 1902 roku. Witraże tam powstałe zdobią wiele obiektów w Krakowie. Dzisiaj możemy je podziwiać w Centrum Wystawienniczym i Informacyjnym na Pl. Wszystkich Świętych. Tu znajdują się trzy piękne witraże projektu Stanisława Wyspiańskiego, które wstępnie miały zdobić Katedrę Wawelską: Henryk Pobożny, św. Stanisław i Kazimierz Wielki. Zgadnijcie który jest który… 😉
Muzeum Etnograficzne – Plac Wolnica 1
Jak powiedział o tym muzeum jego dyrektor, Antoni Bartosz: Muzeum Etnograficzne w Krakowie powstało z pasji i szacunku dla kultur. Dla kultury chłopskiej. Dla kultur europejskich. Dla kultur egzotycznych. (etnomuzeum.eu/) Wystawa stała p.t. “Polska kultura ludowa” prezentuje zabytki folkloru, rzemiosła i sztuki ludowej, ukazujące życie codzienne, uroczystości rodzinne, święta, obrzędy, wierzenia. Tradycyjne stroje ludowe, wystrój izb regionalnych, urządzenia warsztatów rzemieślniczych. Interesujące nie tylko dla dzieci. 🙂
Muzeum Lotnictwa – Al. Jana Pawła II 39
Miejsce dla każdego interesującego się lotnictwem. Nowy, odrestaurowany budynek widziany z lotu ptaka swoją konstrukcją przypomina wirujące śmigło. Jeden z najnowocześniejszych obiektów muzealnych w Polsce. Zwiedzający mogą zobaczyć i dotknąć historii lotnictwa polskiego począwszy od I Wojny Światowej, obejrzeć wnętrza statków powietrznych, usiąść za sterami, zobaczyć, jak wyglądał silnik danej maszyny… Wszystko to, w połączeniu z projekcjami multimedialnymi, pozwala cofnąć się w czasie i poczuć lepiej historię oraz wcielić się w rolę pilota. Muzeum dysponuje także salą edukacyjną wraz z kinem oraz posiada stanowiska internetowe. Ponadto, co roku organizuje cieszący się ogromną popularnością Piknik Lotniczy. Miejsce pasjonujace dzieci i dorosłych! 🙂
Muzeum Inżynierii Miejskiej – ul. św. Wawrzyńca 15
Tu można poznać i zobaczyć nie tylko stare samochody i tramwaje, ale także zapoznać się – i to w sposób interaktywny – z historią i sposobem działania różnych sprzętów użytku domowego i biurowego oraz zgłębić prawa fizyki. Zasadą zwiedzania jest tu bowiem poznanie przez działanie. Dodatkowo, kąciki i warsztaty edukacyjne dla różnych grup wiekowych sprawiają, że nawet przedszkolak nie będzie się nudził 🙂