Tutaj jesteś: II Wojna Światowa w Krakowie

II Wojna Światowa w Krakowie

Rezerwacja licencjonowanego przewodnika po Krakowie i okolicach w języku: polski, angielski, francuski, hiszpański, włoski, portugalski, rosyjski, białoruski, rumuński, chorwacki, niemiecki, szwedzki, norweski, fiński, holenderski, czeski, słowacki, węgierski, japoński, chiński, arabski, turecki, hebrajski, grecki, koreański…

Zapraszamy do kontaktu z nami! 🙂 

e-mail: info@przewodnik-krakow.net 

Anita : + 48 602 388 200

Gosia +48 693 602 782

II Wojna Światowa odcisnęła na Krakowie swoje piętno. Trzeba, wręcz należy, kultywować pamięć i opowiadać kolejnym pokoleniom o tym, co działo się w naszym jakże pięknym królewskim mieście.

Oto zaledwie kilka z wielu miejsc noszących ślady tamtych tragicznych czasów:
• Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
• Uniwersytet Jagieloński
• Pałac pod Baranami 
• Podcienia na ulicy Grodzkiej
• Wzgórze Wawelskie
• Synagogi na Kazimierzu,
• Getto w Podgórzu 
• Fabryka Schindlera [wejście zamawiamy na życzenie]
• Samolot “Liberator”
• Obóz pracy Płaszów [przejazd i spacer na życzenie]

Śladami II Wojny Światowej w Krakowie – Trasy:

Dzielnica Kazimierz:
Dziś jedna z dzielnic Krakowa, w odległych czasach był odrębnym miastem, nazwanym Kazimierz od imienia króla, który je założył. W nim starły się dwie kultury: Żydowska i Chrześcijańska. Wywarło to niepowtarzalny wpływ na atmosferę i życie ludzi, którzy tam mieszkali. Nie zawsze było tam spokojnie, nie zawsze zgadzali się ze sobą. Obie kultury chciały eksponować swoją religię i żyć według swoich zasad. Dzięki temu dzisiaj, spacerując po Kazimierzu, wchodzimy w odrębny świat.

Magia Kazimierza udziela się wszystkim. Pokażemy Wam Kazimierz żydowski i chrześcijański. Zwiedzimy synagogi i kościoły, uliczki roztoczą swój urok kawiarniany…

Niestety, Kazimierz to również miejsce ludzkich tragedii. To tutaj podczas okupacji hitlerowskiej znajdowało się getto. Tutejsze niezmienione od tamtych lat kamienice posłużyły jako sceneria do filmu opartego na faktach – „Lista Schindlera” – zrealizowanego według scenariusza Stephena Spielberga, opowiadającego o losach krakowskich żydów podczas II Wojny Światowej, których część uratował pewien Niemiec zakładając Fabrykę… 

Zapraszamy Was do poznawania wojennej i powojennej historii tej niezwykle pięknej dzielnicy.

I. TRASA: Dzielnica Kazimierz
•Sześć wieków wspólnej historii Polaków i Żydów: społeczeństwo w Polsce i w Krakowie w latach 1335-1939.
•Czas wojny w Krakowie i na Kazimierzu 1939–1945: ulica Szeroka i prześladowania ludności żydowskiej, ślady domów modlitwy i synagog, których już nie ma…
•Co stało się po wojnie z niepowtarzalną dzielnicą żydowską oraz jej niezapomnianą atmosferą?
•Kazimierz: część żydowska i chrześcijańska dawniej i dziś…
•Stephen Spielberg nakręcił film “Lista Schindlera” właśnie tu, na krakowskim Kazimierzu: odwiedzamy podwórko z filmu “Lista Schindlera”…
Czas zwiedzania: 3h

Cena jest uzależniona od wielkości grupy i języka oprowadzania.

Podgórze: 
Podgórze to kiedyś samodzielne miasto na prawym brzegu rzeki Wisły. Był czas, kiedy Podgórze w większości było zamieszkane przez Żydów. Prowadzili oni tam swoje życie i interesy. Tam też podczas II Wojny Światowej okupant założył getto, wysiedlając Żydów z Krakowa i Kazimierza. Tam, na Placu Bohaterów Getta w latach 1941-1943 było główne miejsce dokąd spędzono Żydów w trakcie akcji wysiedleńczej i skąd ruszali w drogę do obozów pracy oraz obozów zagłady… 
Na tym placu mieści się dzisiaj specjalnie ukształtowana zabudowa w kształcie poustawianych różnej wielkości i formy krzeseł, które są symbolem zgromadzenia Żydów i  wyprowadzenia ich z Krakowa. 
Na placu mieści się też małe muzeum upamiętniające tamte czasy – „Apteka pod Orłem”. W czasie, kiedy istniało getto, była to jedyna enklawa, ucieczka z otaczającej ludzi rozpaczy. Prowadził ją Polak, Pan Tadeusz Pankiewicz. Był jedynym nieżydowskim mieszkańcem getta, świadkiem wielu bestialskich mordów, łez i niepojętych cierpień ludzi oddzielonych od swych rodzin, niepewnych następnego dnia. Pomagał w różny sposób, za co po wojnie otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

II. TRASA: Dzielnica Podgórze
•Nazistowskie Getto na Podgórzu 1941-1943.
•Muzeum “Apteka pod Orłem” – śladem naocznych świadków czasu II Wojny Światowej w Krakowie. [Grupy 1-9 osób: 18 PLN/norm., 14 PLN/ulg. Grupy 10-25 osób: 14 PLN/osoba. Większe grupy będą dzielone na pół i dostaną dodarkowego licencjonowanego przewodnika.]
•Mury Getta – pozostałości.
•Nazistowski obóz pracy w Płaszowie [przejazd i wykład na terenie byłego obozu w Płaszowie to dodatkowa godzina]

Czas zwiedzania: 3-4h 

Cena wycieczki jest uzależniona od wielkości grupy i języka oprowadzania.

Śladami Listy Schindlera:
„Lista Schindlera” to film nakręcony na podstawie relacji naocznego świadka tamtych zdarzeń w getcie krakowskim, Pana Leopolda Pfefferberga, który był wtedy chłopcem. Po latach namówił pisarza Thomasa Kenneally do spisania jego opowieści i tak powstała książka, na podstawie której światowej sławy reżyser Stephen Spielberg nakręcił film ukazujący wydarzenia tamtych tragicznych dni. Film zdobył wiele Oskarów. 
W celu stworzenia możliwie wiernej ekranizacji wydarzeń, Stephen Spielberg przyjechał do Krakowa. Tu zachwycił się miejscami, które pozostały niezmienione od tamtych dni. Dlatego film jest tak realistyczny. Pokażemy Wam miejsca, gdzie były kręcone sceny filmowe, miejsca najciekawszych ujęć. Przybliżymy Wam również kontrowersyjną postać samego Oskara Schindlera, który po wojnie otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”… 

Fabryka Oscara Schindlera
Wystawa “Kraków – Czas Okupacji 1939 – 1945” to opowieść o mieście oraz jego polskich i żydowskich mieszkańcach, a także o nazistowskich okupantach, którzy pojawili się tu 6 września 1939 roku i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowską Krakowa. Jest to muzeum, którego nie możesz pominąć. Wspaniale, chronologicznie urządzone oryginalne eksponaty przemawiają do zwiedzających. Multimedialne muzeum – najlepsze tego typu muzeum w Polsce.

Obóz pracy Płaszów:
W Krakowie również był obóz pracy mieszczący się w niedalekiej odległości właśnie w dzielnicy Podgórze, nazywał się obóz pracy “Płaszów”. Tam ginęli ludzie… Posłużył on również jako plan zdjęciowy w filmie „Lista Schindlera”.

III. Śladami Oscara Schindlera w Krakowie: Kazimierz + Podgórze + Obóz pracy Płaszów
[wycieczka częściowo z transportem]
•Geneza filmu “Lista Schindlera”.
•Biografia Oscara Schindlera.
•Kazimierz, Ulica Szeroka – prześladowania ludności żydowskiej 6.IX.1939 – 20.III.1941.
•Plac Nowy oraz tak zwane ‘podwórko Schindlera’.
•Plac Bohaterów Getta, utworzone przez nazistów getto 1941–1943, które było przedsionkiem śmierci.
•Fabryka Oscara Schindlera [Grupy 1-14 osób: 32 PLN/norm., 28 PLN/ulg. Grupy 15-25 osób: 28 PLN/osoba. Większe grupy będą odpowiednio dzielone na pół.]
•Obóz Płaszów 1942–1945.
Cena wycieczki zależy od wielkości grupy i języka oprowadzania.

Grupy powyżej 12 osób – zestaw słuchawek zalecany! Cena 10 PLN osoba.

Zapraszamy do kontaktu z nami!

e-mail: info@przewodnik-krakow.net 

Anita : + 48 602 388 200

Gosia +48 693 602 782