Tutaj jesteś: Aktualności w Krakowie

Aktualności w Krakowie

WYDARZENIA AKTUALNOŚCI CIEKAWOSTKI Z KRAKOWA

Zapraszamy do kontaktu z nami! 

e-mail: info@przewodnik-krakow.net

Kraków – dzielnica Kazimierz: Dom Heleny Rubinstein w Krakowie. Helena Rubinstein z krakowskiego Kazimierza – Kobieta, która wymyśliła piękno.

Przyszła na świat w Krakowie 25 grudnia roku… właściwie nie wiadomo dokładnie którego. Prawdopodobnie był to 1870 albo 1872, jednak z biegiem lat lubiła podawać coraz to świeższe daty, aby nie przyznawać się do swego wieku.

Rubinstein w historii zapisała się jako jedna z najbogatszych kobiet. Urodziła się w żydowskiej rodzinie z imieniem Chaja, jako najstarsza spośród siedmiu sióstr. Wtedy wydawało się, że szczytem osiągnięć w życiu będzie zamążpójście oraz urodzenie i wychowanie gromadki dzieci. Jej ojciec, Hercel Naftali Rubinstein, prowadził mały sklepik na krakowskim Kazimierzu – handlował jajkami. Jednak zdecydowanie bardziej czas lubił spędzać pośród pobożnych ksiąg. Za to matka, Augusta Gitel (z domu Silberfeld) wpoiła swym córkom podstawowe zasady pielęgnacji urody. Ona również podarowała młodej Helenie pierwszy słoiczek kremu do twarzy.

Helena była dla swych rodziców prawdziwym utrapieniem. Nie chciała młodo wyjść za mąż i odrzucała oświadczyny każdego z potencjalnych kandydatów. Rodzić dzieci również nie chciała. Postanowiła, że nie będzie kolejną posłuszną, żydowską żoną. Miała mocny charakter i niezwykłą żyłkę do handlu, a upór w prowadzeniu interesów nie raz uratował rodzinę od ruiny.

Posagu nie miała, lecz miała własne zdanie w kwestii zaślubin. Hercel Rubinstein wpadł w szał, kiedy Chaja oznajmiła, że chce wyjść za goja, Stanisława. W odpowiedzi na jego reakcję, dziewczyna wyprowadziła się do siostry swej matki. Po czasie przeprowadziła się do drugiej – jej imienniczki. Ciotka ta miała pieniądze i męża biegłego w interesach, co własny sklep posiadał. I – co najważniejsze – mieszkali w Wiedniu.

Tam Rubinsteinówna błyskawicznie uczyła się niemieckiego i pracowała w sklepie wuja, szlifując przy tym umiejętności sprzedażowe. Mimo nalegań matki, Augusty, wuj i ciotka nie próbowali zmusić dziewczyny do małżeństwa. A ta chętnie odkładała pieniądze i – gdy tylko nadarzyła się okazja – popłynęła do Australii, do kolejnych krewnych.

W 1896 roku Chaja rozpoczęła nowy etap w życiu – dzięki oszczędnościom i zrzutce rodziny wyruszyła statkiem w kabinie I klasy. Dzięki temu mogła zawrzeć nowe znajomości. Australia początkowo okazała się wielkim ciosem – w Melbourne spędziła krótki czas, a następnie trafiła na prowincję, gdzie było więcej owiec niż ludzi. Za wikt i opierunek podjęła pracę w sklepiku brata matki i co rusz odtrącała anonse drugiego wuja.

Wśród Australijek popisać się mogła wyjątkową, semicką urodą. Miała cerę świeżą i jasną, w przeciwieństwie do ogorzałych i zaczerwienionych twarzy. Znajome wypytywały o jej sekret, a Rubinstein dostrzegła szansę w kilku kremach, które zabrała ze sobą na pokład. Matka dostarczała jej kolejne słoiczki, a dziewczyna wystawiała je w sklepie. O recepturę wypytała Jakuba Lykuskiego, znajomego chemika.

Przez brak porozumienia z wujem, Chaja postawiła wszystko na jedną kartę i zatrudniła się w aptece w sąsiednim miasteczku. Stary farmaceuta, który szukał następcy, przekazał jej tajniki mieszania, i destylowania, które miały przydać się dziewczynie podczas produkcji kosmetyków. Choć receptura dotarła, Rubinsteinówna wielokrotnie odniosła porażkę. Dopiero odkrycie lanoliny pozyskiwanej z owczego runa przyniosło postępy.

Po opracowaniu formuły, odnowiła kontakty z kobietami podróżującymi do Australii. Pracując jako guwernantka zarabiała na swoje utrzymanie. Następnie trudniła się pracą w dwóch modnych kawiarniach, wciąż rozszerzając swój krąg znajomości. Wielokrotnie powtarzała o swoim marzeniu, a ktoś zainteresowany wizją zaprojektował logo i opakowanie. Inny opowiedział jej o marketingu. Kolejna osoba pomogła zdobyć profesjonalny sprzęt. Wbrew poradom, swój tani w produkcji krem postanowiła sprzedawać drogo – zadziałał tu efekt psychologiczny. Sprzedawała przede wszystkim marzenie, za które klientki gotowe były zapłacić krocie.

Pierwszy krem nazywał się Valaze. Chaja, jako Helena, sprzedawała krem osobiście, dopiero później nawiązując relację z innymi farmaceutami. Wieści rozniosły się szybko, dzięki czemu powstała marka „Helena Rubinstein & Company”. Na kosmetykach zarobiła fortunę na tyle wielką, że do tej pory jest uznawana za jedną z najbogatszych kobiet w historii. Choć sama zmarła w 1965 roku w Nowym Jorku, marka wciąż jest znana do dziś.

Wracamy z wieczorami Folk Show!!!

Szanowni Państwo, 

Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią wracamy z organizacją wieczorów Folk Show. 

W każdy CZWARTEK odbywać się będzie wieczór Folk Show. Rozgrzejemy, nakarmimy i rozbawimy Państwa gości tego wieczoru. Zapewniamy zadowolenie i dobre wspomnieniaJ, a Państwa zachęcamy do sprzedaży biletów i polecania naszego wieczoru Folk Show wśród Państwa gości. 

Koszt: 115 zł/osoba dorosła, 60 zł/dziecko 6-12 lat. 

W cenie: przejazd angielskim czerwonym autobusem, opieka anglojęzycznego pilota, kieliszek wiśniówki na przywitanie, 3-daniowa kolacja serwowana, nielimitowany bufet tradycyjnych dań polskich na ciepło i zimno – bez ograniczeń, bufet z napojami, piwo, wino – bez ograniczeń. Odjazd autobusu: każdy czwartek, godzina 18.45.

Rezerwacja: info@przewodnik-krakow.net

Zapraszamy!!!

15-23 luty – Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy “Materia Prima” w Krakowie.

Tutaj łamane są nawet prawa fizyki, a kres wyobraźni nie istnieje dla aktorów. Nie musisz znać języka w którym jest wystawiane przedstawienie. Poznasz je całym sobą! 🙂 Zapraszamy do Krakowa! 🙂

1 marca – obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. 

15-22 kwietnia – Misteria Paschalia w Krakowie. Zapraszamy do Krakowa 🙂

3 lipca obchodzimy urodzimy urodziny Sary Szenirer

3 lipca 1883 roku w Krakowie urodziła się Sara Szenirer – córka Becalela i Róży z domu Lach, działaczka oświatowa i społeczna, twórczyni systemu szkół Bajs Jakow. Dorastała – jaki pisze Sean Martin – w głębokim przywiązaniu do religii, choć marzyła także o świeckim wykształceniu – niedostępnym jednak w tym czasie dla Żydówki. Ponieważ nie miała możliwości pogłębienia wiedzy z przedmiotów świeckich, została słuchaczką wykładów prowadzonych po polsku, organizowanych przez polskie działaczki oświatowe. Pod wpływem rabina Flescha, którego spotkała w Wiedniu, w Krakowie założyła w 1917 roku szkołę dla dziewcząt, przy ul. Św. Katarzyny 1, która z biegiem lat szybko się rozrastała. Pomimo tego, że działalność szkoły była sprzeczna z rolą kobiety w tradycyjnych rodzinach żydowskich, uzyskała wielkie wsparcie w środowisku. Do jednych z najznamienitszych zaliczyć trzeba senatora Mojżesza Deutschera. Parę lat później, widząc, że brakuje kobiet żydowskich mogących uczyć dziewczynki, założyła przy ul. Stanisława 10, seminarium nauczycielskie, które w 1937 roku kształciło 120 studentek! 

Jej działalność zyskała wielu naśladowców, gdyż już w 1937 roku powstało ok. 250 szkół Bajs Jakow, które kształciły dziewczynki na całym świecie. Ze względu na swoją pionierską rolę w nauczaniu została nazwana Matką Izraela. 

Sara Szenirer zmarła 1 marca 1935 roku w Wiedniu. Została pochowana na nowym cmentarzu żydowskim w Podgórzu. W roku 2004 na cmentarzu umieszczono upamiętniającą ją symboliczną macewę.

Kraków / Katedra na Wawelu: Relikwiarz na głowę św. Stanisława fundowany przez królową Elżbietę Rakuszankę powstał w wyniku odkrycia skarbu podczas budowy Collegium Maius UJ

W 1494 r. podczas prac budowlanych odkryto ogromny skarb szacowany na zawrotną wówczas kwotę 5000 florenów. Na skarb składało się 95 złotych pierścieni, złoty łańcuch z 13 szafirami i rozetami z rubinów i pereł, sztaba złota wielkości i kształtu palca oraz 2480 złotych monet, 15 naszyjników z kamieniami szlachetnymi, a wśród nich czarny diament. O znalezisku doniesiono królowi Janowi Olbrachtowi i kard. Fryderykowi Jagiellończykowi,którzy odkupili klejnoty i monety. Przedstawiciele Jagiellonów zapłacili jednak mniej niż warty był ów skarb. Wiemy, że toczył się tu spór pomiędzy rodziną królewską, a Akademią Krakowską. Na początku XVI w. królowa Elżbieta Rakuszanka, wraz z synami, królem Janem Olbrachtem i kardynałem Fryderykiem Jagiellończykiem ufundowała z pieniędzy i klejnotów pochodzących z owego skarbu relikwiarz ze złota na czaszkę św. Stanisława. Odkryty skarb należał do żydowskiego bankiera, który był wcześniej w posiadaniu tej kamienicy. Co ciekawe w murach Collegium Maius odkryto łącznie aż 5 skarbów.

Zwiedzanie Wawelu w listopadzie:
1. W listopadzie wstęp na wystawy jest bezpłatny. Ostatnie wejście godz.15.00.
2. Dla zwiedzających udostępnione są następujące wystawy:
wtorek-sobota, godz. 9.30 – 16.00: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, Wawel Zaginiony.
niedziela, godz. 10.00 – 16.00: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Wawel Zaginiony.
3. Zwiedzanie odbywa się na podstawie bezpłatnych biletów wydawanych w dniu zwiedzania w kasach biletowych w Centrum Promocji i Informacji:
 * wtorek – sobota, godz. 9.00 – 14.45;
 * niedziela, godz. 9.30 – 14.45.
Jedna osoba może pobrać bilety dla 5 osób.
4. W niedzielę zwiedzanie wyłącznie dla turystów indywidualnych, bez możliwości rezerwacji.
5. W poniedziałki oraz 1. i 11. listopada muzeum jest nieczynne.
Pozdrawiamy – Noble Kraków 🙂 e-mail: info@przewodnik-krakow.net

ZAPRASZAMY DO MUZEUM PODGÓRZA

W dawnym Zajeździe pod. św. Benedyktem przy ul. Limanowskiego 51/Powstańców Wielkopolskich 1 otwarto Muzeum Podgórza.

Muzeum jest odpowiedzią na oczekiwania lokalnej społeczności, bo to właśnie wśród mieszkańców Podgórza kilka lat temu narodziła się idea posiadania placówki o charakterze muzealnym, której działalność będzie koncentrować się na historii i współczesności tej części Krakowa. Podgórzanie mieli nie tylko możliwość wypowiedzenia się na temat powstającego muzeum, ale także współtworzenia go poprzez przekazywanie pamiątek na ekspozycję i do zbiorów Muzeum oraz dzielenie się wspomnieniami, które wzbogacają wystawę stałą. Wystawa stała pt. “Miasto pod kopcem Kraka” opowiada o historii dawnego miasta Podgórze. Wystawy czasowe i bieżąca działalność placówki dotyczą całego prawobrzeżnego Krakowa. Muzeum Podgórza jest także centrum spotkań społeczności lokalnej. 🙂

Zapraszamy również do śledzenia postępów prac na facebookowym profilu Muzeum Podgórza:  www.facebook.com/muzeumpodgorza


1 grudnia, godz. 10.00 – 12.00 – 74. Konkurs Szopek Krakowskich

Już 1 grudnia 2016 r. u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie z samego rana pojawią się twórcy szopek by zaprezentować swoje arcydzieła. Od wielu lat do rywalizacji o nagrody przystępują nie tylko doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych. 

Wstępny przegląd szopek i wydawanie numerów konkursowych potrwa od godz. 10.00 do godz. 12.00. Gdy wybrzmi hejnał z wieży Mariackiej, szopkarze uformują uroczysty korowód i podążając za krakowiakiem z kolędniczą gwiazdą, wkroczą kolejno na estradę, by zaprezentować swe prace publiczności. 

Po prezentacji szopki zostaną przeniesione do sal wystawowych Pałacu Krzysztofory, gdzie kilka godzin później rozpoczną się obrady jury konkursu. Każda szopka poddana zostanie ocenie według utrwalonych tradycją kryteriów (dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne). Autorom najpiękniejszych szopek zostaną przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych. 

4 grudnia, godz. 12.00 – Wernisaż  pokonkursowej wystawy szopek krakowskich i uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.

Podczas wernisażu przyznane zostaną nagrody w kategoriach: seniorów, młodzieżowej i dziecięcej , a także wręczone dyplomy. Sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory. 

od 5 grudnia do 26 lutego – Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.

Na wystawie będzie można podziwiać wszystkie szopki biorące udział w  tegorocznym konkursie. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, część wystawy będzie przygotowana dla osób z dysfunkcją wzroku. W specjalnie zaaranżowanej  przestrzeni – z dotykowymi makietami szopek, architektonicznymi dotykowymi detalami, słuchowiskiem z elementami audiodeskrypcji o historii krakowskiej szopki, filmem dokumentującym przebieg warsztatów oraz podpisami i planszami w alfabecie Braille’a – zostaną zaprezentowane dwie tradycyjne szopki zbudowane podczas warsztatów „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę” dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku (więcej informacji w załączniku). 

10 grudnia, godz. 12.00 – Aukcja szopek krakowskich z poprzednich konkursów. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

W tym roku około dwudziestu szopek z konkursów organizowanych w ubiegłych latach będzie można kupić na aukcji. Duże i małe, kolorowe, pięknie ozdobione, z ruchomymi elementami i wszystkie wykonane ręcznie przez szopkarzy będą do kupienia podczas naszej licytacji.

10 grudnia, godz. 12.00 – 15.00 – Rodzinne zawody w układaniu wielkich puzzli szopkowych. Sala Fontany, Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na rodzinne zawody w układaniu puzzli szopkowych. Mega puzzle, rywalizacja, dla zwycięskich drużyn nagrody. Gwarantujemy świetną zabawę! Zapisy od 30.11.2016r. w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl 

11 grudnia, godz. 12.00 – Rozdanie dyplomów uczestnictwa w konkursie i upominków dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie szopek. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory.

18 i 26 grudnia, godz. 16.00 – Przedstawienia jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

Tradycyjna szopka rodziny Malików to kukiełkowe przedstawienie grane w szopce wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Przedstawienie adresowane jest szczególnie do rodzin z dziećmi, ale zapraszamy wszystkich, dla których ważne jest przypomnienie dawnych tradycji. Wstęp – 5 zł
Zapraszamy 🙂



W wakacje zapraszamy do Barbakanu na “Rycerski Turniej Kwiatów”. Podczas dwóch dni czeka na naszych gości wspaniałe historyczne widowisko, w tym przemarsz uczestników ulicami Krakowa, rycerskie pojedynki, występy zespołów muzyki dawnej i pokazy tańców. Dzieci zapraszamy szczególnie w niedzielę 28 sierpnia o godz. 13.00 na konkurs „Mały Rycerz”. Dzieci, które zjawią się w Barbakanie w strojach rycerskich, wykonanych według własnego pomysłu lub nabytych, zostaną ocenione przez prawdziwych rycerzy. Konkurs zakończy się pasowaniem i pochodem rycerskim. 


Od pierwszego weekendu lipca przez następne wakacyjne soboty i niedziele w Barbakanie i innych oddziałach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa odbywać się będzie kolejna edycja imprezy “Średniowiecze da się lubić”
Jak co roku przygotowaliśmy dla miłośników kultury i obyczajowości średniowiecza oraz tych, którzy jeszcze nie są do końca przekonani do tej epoki, wiele atrakcji, w tym gry terenowe, warsztaty, inscenizacje, pokazy rzemiosła. Ukoronowaniem programu, w ostatni weekend wakacji, będzie druga już edycja Turnieju róż – turnieju rycerskiego oraz prezentacji bogatej kultury dworskiej. 
Spotkania odbędą się w terminach: 
lipiec: 2-3.07, 9-10.07, 16-17.07, 23-24.07 
sierpień: 6-7.08, 13-14.08, 20-21.08, 27-28.08. 
Szczegółowy program wydarzeń i bliższe informacje nt. cyklu znajdą Państwo w załącznikach i pod linkiem http://www.mhk.pl/aktualnosci/sredniowiecze-da-sie-lubic 


2 czerwca
  – ulicami Krakowa przejdzie orszak Lajkonika! 
Zapraszamy do udziału wszystkich: dużych, małych, smutnych i wesołych – szczęście, które daje uderzenie buławą przyda się przecież każdemu z nas! Warto wiedzieć, że w tym roku czeka nas wiele nowych atrakcji. Orszak zatańczy, włóczkowie zachwycą w nowych układach choreograficznych. Oto, dla zachęty, fragment próby orszaku: https://www.youtube.com/watch?v=WfzYUjilvF8 Niech nas nie zabraknie na dziedzińcu Klasztoru Norbertanek i przy scenie na Rynku Głównym! Spotkajmy się z Lajkonikiem i jego orszakiem 2 czerwca! 


Ciekawostka:
Dzień 2 maja jako święto „Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej” ustanowiono ustawą z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy z 1980 o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy akt prawny stwierdzający, że polskimi barwami są: „kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”  to uchwała Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831. Artykuł 28 Konstytucji z dnia 2 kwietnia 1997 r. w ust. 2 stanowi, że: „barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony”. Ustawa z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w artykule 4 stwierdza, że „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. (…) przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. (…) wzór barw Rzeczypospolitej Polskiej zawiera załącznik nr 2 do ustawy. Zgodnie z art. 7 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać: 
– na i przed budynkami mieszkalnymi oraz takimi, w których prowadzi się działalność gospodarczą lub  – w innych miejscach niż wymienione.

Z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym Warto pamiętać, że flaga państwowa występuje w dwóch wariantach:
– z godłem (orłem białym w koronie na czerwonym tle) – bez godła

Zgodnie z art. 8 i 9 ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą tylko: przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne oraz inne oficjalne przedstawicielstwa i misje za granicą na budynkach lub przed budynkami ich siedzib urzędowych, kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji – w wypadkach przewidzianych w prawie i zwyczajach międzynarodowych; cywilne lotniska i lądowiska; cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów za granicą; kapitanaty (bosmanaty) portów – na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe; polskie statki morskie jako banderę, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami szczególnymi; ponadto do bandery stosuje się prawo i zwyczaje międzynarodowe. Trzeba mieć na uwadze, że zgodnie z art. 137 §  1 kodeksu karnego: „Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.” 

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza w Poniedziałek Wielkanocny na doroczne wydarzenie “Przystanek Emaus”. W godzinach 10.00–18.00 w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41, w zwierzynieckim oddziale Muzeum w Poniedziałek Wielkanocny odbędą się po raz kolejny warsztaty dla dzieci (w godz. od 11.00 do 15.00), podczas których można będzie własnoręcznie wykonać dawne zabawki odpustowe. Dorośli będą mogli przypomnieć sobie Emaus sprzed lat, zobaczyć film dokumentalny „Krakowskie tradycje: Emaus na Zwierzyńcu” (od 10.00 o każdej pełnej godzinie), zwiedzić wystawę poświęconą tradycyjnym pamiątkom emausowym, pokonkursową wystawę drzewek emausowych i ekspozycję czasową „Zwierzyniec zaprasza: Dębniki” (zwiedzanie z oprowadzaniem o godz. 13.00 i 15.00). O godz. 12.00 ogłosimy wyniki Konkursu na Najpiękniejsze Drzewko Emausowe. Zapraszamy do udziału!