Tutaj jesteś: Tours Cracovia - Śladami Listy Schindlera

Śladami Listy Schindlera

arrow-go-to Wróć do listy wycieczek

Opis wycieczki

Śladami Listy Schindlera:
„Lista Schindlera” to film nakręcony na podstawie relacji naocznego świadka tamtych zdarzeń w getcie krakowskim, Pana Leopolda Pfefferberga, który był wtedy chłopcem. Po latach namówił pisarza Thomasa Kenneally do spisania jego opowieści i tak powstała książka, na podstawie której światowej sławy reżyser Stephen Spielberg nakręcił film ukazujący wydarzenia tamtych tragicznych dni. Film zdobył wiele Oskarów.
W celu stworzenia możliwie wiernej ekranizacji wydarzeń, Stephen Spielberg przyjechał do Krakowa. Tu zachwycił się miejscami, które pozostały niezmienione od tamtych dni. Dlatego film jest tak realistyczny. Pokażemy Wam miejsca, gdzie były kręcone sceny filmowe, miejsca najciekawszych ujęć. Przybliżymy Wam również kontrowersyjną postać samego Oskara Schindlera, który po wojnie otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”…

Getto w Podgórzu
Podgórze to kiedyś samodzielne miasto na prawym brzegu rzeki Wisły. Był czas, kiedy Podgórze w większości było zamieszkane przez Żydów. Prowadzili oni tam swoje życie i interesy. Tam też podczas II Wojny Światowej okupant założył getto, wysiedlając Żydów z Krakowa i Kazimierza. Tam, na Placu Bohaterów Getta w latach 1941-1943 było główne miejsce dokąd spędzono Żydów w trakcie akcji wysiedleńczej i skąd ruszali w drogę do obozów pracy oraz obozów zagłady…
Na tym placu mieści się dzisiaj specjalnie ukształtowana zabudowa w kształcie poustawianych różnej wielkości i formy krzeseł, które są symbolem zgromadzenia Żydów i  wyprowadzenia ich z Krakowa.

Fabryka Oscara Schindlera
Wystawa “Kraków – Czas Okupacji 1939 – 1945” to opowieść o mieście oraz jego polskich i żydowskich mieszkańcach, a także o nazistowskich okupantach, którzy pojawili się tu 6 września 1939 roku i brutalnie przerwali wielowiekową historię polsko-żydowską Krakowa. Jest to muzeum, którego nie możesz pominąć. Wspaniale, chronologicznie urządzone oryginalne eksponaty przemawiają do zwiedzających. Multimedialne muzeum – najlepsze tego typu muzeum w Polsce.

Obóz pracy Płaszów:
W Krakowie również był obóz pracy mieszczący się w niedalekiej odległości właśnie w dzielnicy Podgórze, nazywał się obóz pracy “Płaszów”. Tam ginęli ludzie… Posłużył on również jako plan zdjęciowy w filmie „Lista Schindlera”.

4 godziny pieszo

cena dla dwóch osób: Cena jest uzależniona od wielkości grupy i języka oprowadzania.

  Śladami Oscara Schindlera w Krakowie: Kazimierz + Podgórze + Obóz pracy Płaszów
  • Geneza filmu “Lista Schindlera”.
  • Biografia Oscara Schindlera.
  • Kazimierz, Ulica Szeroka – prześladowania ludności żydowskiej 6.IX.1939 – 20.III.1941.
  • Plac Nowy oraz podwórko z filmu "Lista Schindlera".
  • Plac Bohaterów Getta, utworzone przez nazistów getto 1941–1943, które było przedsionkiem śmierci.
  • Fabryka Oscara Schindlera [Grupy 1-14 osób: 32 PLN/norm., 28 PLN/ulg. Grupy 15-25 osób: 28 PLN/osoba. Większe grupy będą odpowiednio dzielone na pół.]
  • Obóz Płaszów 1942–1945.

  Informacje praktyczne

  Wycieczka możliwa do realizacji z transportem autokarowym lub komunikacją miejską (tramwaj) pomiędzy dzielnicą Podgórze a Obozem Płaszów.

  Rezerwacja wycieczki

  Śladami Listy Schindlera   Podobne wycieczki

   Znaleźliśmy dla Ciebie 34 wycieczki

   3 godziny pieszo

   Kraków z legendami

   Jeśli zamierzacie zwiedzać Kraków, powinniście pomyśleć o swoich dzieciach! Zwykle wycieczka, która jest ciekawa dla rodziców, staje się nudna i długa dla dzieci. Ta wycieczka pozwoli poznać Kraków rodzicom i będzie ciekawa dla dzieci! 🙂 W trakcie wycieczki zorganizujemy zabawy, gry i quizy z nagrodami dla Waszych pociech. 🙂 Oto jedna z propozycji.

   arrow-go-todowiedz się wiecej

   4 godziny pieszo

   Kraków i Podziemia Rynku

   Podziemia Rynku Głównego – nie możecie tego pominąć! 🙂 Tam zobaczycie jak funkcjonowało miasto Kraków od początku jego istnienia; jak wyglądał Rynek Główny jako główny plac targowy – jego zabudowania, co sprzedawali kupcy i jak pracowali, jak się ubierali mieszczanie oraz gdzie przebiegały główne drogi, a także jak karano zbyt głośne i krewkie przekupki 🙂

   arrow-go-todowiedz się wiecej

   5 godzin pieszo

   Kraków panoramiczny

   Stare Miasto i dzielnica żydowska Kazimierz w jeden dzień? Czemu nie! Zapraszamy na niecodzienną wycieczkę 🙂

   arrow-go-todowiedz się wiecej